Kano, Kajak og SUP

Hvad er Danmark Padler?

Danmark Padler er en landsdækkende event fra d. 27. maj - 5. juni 2023, hvor klubber, padlefællesskaber, instruktører, offentlige og private aktører sætter spot på padleaktiviteter på vandet.

Vi vil i løbet af en uge vise, hvorfor kajak, SUP og kano er idrætter, som vi elsker at dyrke og samtidig sætte spot på de skønne fællesskaber rundt i hele Danmark – både i og udenfor klubberne. 

Hvorfor laver vi ”Danmark Padler”?

I Danmark Padler har vi en ambition om, at vi vil skabe så meget aktivitet på vandet ude i klubberne i løbet af én uge. Vi vil vise, hvor skønt det er at sidde i kajakken og kanoen eller stå på padleboardet, og at alle kan være med. Ugen skal give et øget fokus på bevægelse og motion i vores skønne natur, klubber og fællesskaber, og hvorfor det at padle på vandet er helt unikt.

Der vil i løbet af ugen være aktiviteter for begynderen, der ikke har prøvet kano, kajak eller SUP før- og så har jeres klub mulighed for at lave et klubevent, hvor I f.eks. inviterer tidligere medlemmer ned i klubben igen. 

KOM OG PRØV - FOR BEGYNDERE

Har du lyst til at prøve kræfter med enten kano, kajak eller SUP? Foreninger fra hele Danmark stiller udstyr og instruktører til rådighed, så du - også som helt ny - får en sikker første tur på vandet. Det er helt gratis at deltage til kom-og-prøv.

> FIND ET ARRANGEMENT FOR BEGYNDERE HER 

Klubaktiviteter for nuværende - og tidligere - medlemmer

I løbet af ugen er det selvfølgelig også oplagt for jeres klub at lave aktiviteter for jeres nuværende - og måske også tidligere - medlemmer.

> Find inspiration her