Tennis

Start til Voksenintro i 2022

Voksenintro er et sjovt og fleksibelt introforløb for begyndere, hvor du kan prøve tennis til en venlig pris – uden du behøver melde dig ind med det samme.

Med Voksenintro får du:

  • Minimum 6 timers holdtræning (uden binding)
  • Intro til basal tennisteknik 
  • Kendskab til tennisreglerne
  • Ny låneketsjer, der bliver din ved indmeldelse
  • Indblik i klubben og nye tennisvenner
  • Sjov og sund motion

Find en klub med Voksenintro her (alfabetisk rækkefølge) 

Bryrup Tennisklub

Fredag 17.00-19.00, fra 6/5 - 23/9
Kontakt: Rita Jørgensen, rita.birger@hotmail.com

Ebeltoft Tennisklub
Onsdag 18.00-20.00, fra 25/4 - 31/8
Kontakt: Kirsten Larsen, info@ebeltofttennisklub.dk

Egtved IF Tennis
Onsdag 17.00-18.00, fra 20/4 - 29/6
Kontakt: Ole Sommerlund, osommerlund@gmail.com

 Esbjerg Tennis Klub
Tirsdag 18.00-19.30, fra 26/4 - 11/7
Kontakt: Peter Skou, ps@esbjergtennisklub.dk

Espergærde Tennis
Mandag 17.00-18.00, fra 2/5 - 20/6
Mandag 18.00-19.00, fra 2/5 - 20/6

Kontakt: Christian Sodemann, chrsode@gmail.com

● Farum Tennis Klub
Onsdag 17.00-18.00, fra 4/5 - 25/4
Torsdag 20.30-21.30, fra 5/5 - 26/5
Lørdag 10.00-11.00, fra 7/5 - 28/5
Lørdag 11.00-12.00, fra 7/5 - 28/5
Kontakt: Frederik Hausner, hausner@farumtennis.dk

Frederiksværk Tennisklub
Torsdag 19.00-20.00, fra 5/5 - 16/6
Kontakt: Ingolf Skov, ingolf@ftennis.dk

● Hadsund Tennisklub
Onsdag 19.00-21.00, 4/5 - 11/5 +
Lørdag 10.00-12.00, 7/5 - 14/5
Kontakt: Trine Gundesen, trinegundesen@gmail.com


HEI Tennis (Aarhus)
Søndag 10.00-12.00, fra 8/5 - 29/5
Kontakt: Anders Leth, anders.leth@hei-tennis.dk

Køge Tennis & Padel Klub
Søndag 10.00-12.00, fra 1/5 - 22/5
Kontakt: Ulla Juhl, formand@koge-tennisklub.dk

Nakskov Tennisklub
Tirsdag 19.00-20.00, fra 3/5 - 27/9
Kontakt: Bente Christiansen, bentechristiansen@outlook.dk

Næsby Tennis
Torsdag 18.00-19.30, fra 5/5- 16/6
Kontakt: Bente Larsen, bentelarsen1411@icloud.com

● Næstved Tennis Klub

Onsdag 18.00-19.30, fra 20/4 - 8/6
Kontakt: Lisbeth Morell, Lisbeth@ntk-tennis.dk

Randers Tennis & Padel
Onsdag 18.00-19.00, fra 27/4 - 22/6
Kontakt: Thomas Patula, patula1@live.dk

● Rødovre Tennisklub
Mandag 17.00 - 18.00, fra 2/5 - 23/5
Mandag 18.00 - 19.00, fra 2/5 - 23/5
Mandag 19.00 - 20.00, fra 2/5 - 23/5
Kontakt: Christian Østergaard, chr.oestergaard@gmail.com

Silkeborg Tennis- og Padelklub
Torsdag 18.00-19.00, fra 5/5 - 2/6
Kontakt: Henriette Løvborg, mailsilkeborgtennis@gmail.com

Skælskør Tennisklub
Lørdag 10.00-12.00, fra 30/4 - 28/5
Kontakt: Peter Rye Vadmand, vadmandpeter@gmail.com

● Vestbjerg Tennis
Onsdag 17.00-18.00, fra 4/5 - 1/6
Kontakt: Kristian Mortensen, khmortensen1@gmail.com

Ørbæk Tennisklub
Onsdag 17.45-19.00, fra 18/5 - 22/6
Kontakt: Torben Christiansen, tochr@assens.dk

Østbirk IF Tennis
Tirsdag 19.00-20.00, fra 3/5 - 21/6
Kontakt: Kaj Anius, anius@ostbirk.net

● Aars Tennisklub
Mandag 17.00-18.00, fra 25/4 - 31/5
Torsdag 17.30-18.30, fra 28/4 - 2/6
Kontakt: Poul Erik Pedersen, p.e.pedersen60@gmail.com



> Se mere om Voksenintro

Fandt du ikke et introhold, der ramte plet? Så henvend dig til klubbens kontakt og hør om andre muligheder for at prøve.

Mange af landets tennisklubber tilbyder også alternative træningstilbud målrettet voksne begyndere og let øvede. 
> Find en tennisklub nær dig