Fitness

Hold dig stærk i overgangsalderen. Kvinder og styrketræning.

Hvornår:
30. nov 2024 kl. 11:00 til 14:00
Hvor:
Vissenbjerg Idræts- og Kulturcenter, Idrætsvej 3, 5492, Vissenbjerg, Danmark
Hvem:
Trænere fra 18 - 80 år.
Letøvede, Øvede
Nr.
202416013634

Overgangsalder er ikke bare et ”fuldt stop”, det er en livsfase som starter i det små, længe før end de fleste tænker. 

Faktisk allerede fra omkring 40 år – og for ganske få, endda før! 

Det er en årrække hvor kroppens hormoner (mere eller mindre hurtigt) ændrer sig, hvilket betyder større eller mindre forandringer. 



2/3 dele af alle kvinder oplever at kroppen ”brokker sig” fysisk og hjernemæssigt, i denne årrække, og derfor er det vigtigt med en anden tilgang end den, hun har været bekendt med i 20´ere og 30´ere. 

Særligt når det gælder træning.



Men det er ikke ualmindeligt at tiden bl.a. byder på småskader, inflammatoriske processer som er svære at komme af med, dårlig restitution (måske også dårligere søvn), følelsen af ikke at kunne holde til det du plejer (både fysisk og mentalt), skiftende ledsmerter, mindre overskud til at holde flere ”bolde i luften”, svingende humør og energi, eller (bare) følelsen af, at noget er ”OFF” i kroppen i forhold til tidligere.



Træningen i denne fase er nødt til at skifte, tilpasses ”dagsformen”, justeres og bør i høj grad føles overskudsagtig. Eller i hvert fald ikke drænende. 

Men det er nødvendigt at kroppen belastes med ekstern vægt. 

Forskning viser at det er vigtigt for kvinder at ”sætte ind på kontoen” hvad angår muskelstyrke, muskelmasse og eksplosivitet, til årene  EFTER menopausen. 

Styrketræning gavner også vores knogler, og ruster os derfor i forhold til at udvikle Osteoporose senere i livet.



Men det skal IKKE nødvendigvis være vægtløftning eller Crossfit, for at have den gavnlige effekt. 

Denne workshop tager udgangspunkt i hvordan muskeltræning kan laves på mange måder, og hvordan opbygning er vigtigt ift. Deltagernes træningserfaring. 

Der vil være både fokus på ”set-up” og programdesign – som kan bidrage til motivation for styrketræning, bevægeglæde og fællesskab. 

 



Underviseren Heidi Holm



Jeg hedder Heidi Holm, jeg er fysioterapeut med arbejdsmæssigt fokus omkring træning/behandling af kvinder - særligt i forbindelse med graviditet og fødsel, og i overgangsalderen. 

Jeg har mange års erfaring indenfor styrketræning, både som individuelt tilpasset træning og som gruppetræning.



Jeg glæder mig til at dele min viden og erfaringer med jer.