Fitness

Inspiration til HIIT Yoga

Hvornår:
11. nov 2023 kl. 09:00 til 12:00
Hvor:
Søndervangshallen, Søndervangen 44, 3460, Birkerød, Danmark
Hvem:
Trænere fra 18 - 80 år.
Letøvede, Øvede
Nr.
202318013843

HIIT Yoga inspirationskursuset henvender sig til yogainstruktører, der ønsker ideer og værktøjer til at skabe yogatimer med HIIT inspireret indhold.



I HIIT Yoga er vores fundament, vores kompetencer fra at være yogainstruktør, som vi kombinerer med sekvenser med HIIT (Høj Intensitets Interval Træning )yogaøvelser. 



De “traditionelle” yogaøvelser og HIIT yogaen komplementerer hinanden.



Det eneste udstyr, som vi bruger, er kroppen, opmærksomheden og åndedrættet.



Med HIIT toner vi kroppen, træner det kardiovaskulære system, forbrænder kalorier, og vi kombinerer øvelserne med perioder med mere rolige yogaøvelser med stræk og afspænding. 



Vi gennemgår, hvordan en HIIT Yoga time kan bygges op, brug af en TABATA timer, inspiration til musikken, og en række øvelseselementer, som kan indgå i timen.



Vi kombinerer teori og praksis - og praktiserer én HIIT yoga session.



Kurset er sammenlagt på 3 timer, inklusiv en kort pause.



Instruktøren Rikke Rønne Hesselholt har en baggrund indenfor folkesundhedsvidenskab, og har siden 2013 været fordybet i yogaen, og siden 2017 undervist på diverse hold i forskellig regi. Bl.a. hold med HIIT yoga, som har været meget populært.