Sådan kommer du godt igang med OCR i din forening
På dette kursus vil du få viden om, hvilket udstyr det "kræver", hvilke elementer fra foreningen man kan bruge og ikke mindst, hvad det kræver økonomisk. Vi skal kigge på opbygningen af træning, workout, styrke m.m..
Kurset giver dig mulighed for at prøve kræfter med de forskellige OCR elementer. Du vil få viden om teknikker, greb, hvor starter man og selvfølgelig hvorfor OCR er SÅ fed og sjov en sportsgren.
Alle vil kunne deltage, da undervisningen differencieres efter niveau. Til slut oversætter vi teknikken til "praksis" og laver en god workout.
Om underviser, Thomas Skovgaard: Thomas er 35 år, eliteløber i OCR - Udtaget til Landsholdet i OCR. Han har dyrket OCR siden 2018 (tidligere elitegymnast). Thomas ansat på Viborg Idrætshøjskole, hvor han bl.a. underviser i Spring og OCR som hovedfag.
Niveau: Alle kan deltage