Fitness

Yoga mod stress

Hvornår:
21. maj 2022 kl. 13:00 til 17:00
Hvor:
Samāveśa Yoga, Sct. Pauls Kirkeplads 9 B 2.sal, 8000, Aarhus C, Danmark
Hvem:
fra 18 år.
Letøvede, Øvede
Nr.
202209013224

Vejrtrækning, meditation og restituering 

Stress er blevet en folkesygdom i Danmark. Yoga kan med dens fokus på vejrtrækning, meditation, restituering og blide bevægelser, hjælpe folk med at mindske stress.



På dette kursus vil du blive introduceret til:




  • Hvordan restorativ yoga kan hjælpe med at berolige vores nervesystem og hjælpe på fordøjelsen og et stresset immunforsvar

  • Hvordan du får bedre styr på tankemylder mha. mindfulness og meditation

  • Hvordan udstrækning og balanceøvelser, kan få en stresset krop til at falde til ro

  • Hvordan du kan lære at opdage stress, inden du bliver ramt af stress







Om underviseren: 

Nikolaj Holme Hansen, Cand.mag i Religionsvidenskab med speciale i moderne yoga og foredragsholder om bl.a. yogaens historie hos Folkeuniversitetet. Uddannet yogalærer fra Ajarya Yoga Academy, Indien. Til dagligt underviser han mennesker med en funktionsnedsættelse og stressramte i yoga hos FOF




Kort tid inden arrangementet modtager du mail med praktisk info. Har du spørgsmål inden da, er du velkommen til at kontakte koordinator, Lotte Iversen, på lotte.iversen@dgi.dk eller 7940 4338.

Nikolaj Holme Hansen